Strona główna > E-Portal

UWAGA!!! MIESZKAŃCY GMINY GORAJ!!! ASF – OBSZAR ZAGROŻONY

W związku z Rozporządzeniem Nr 32 Wojewody Lubelskiego z dnia 14 października 2019 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie gminy Goraj, Wójt Gminy Goraj informuje, że część terenu Gminy została określona:

Obszarem Zagrożonym Afrykańskim Pomorem Świń : Gilów, Kondraty, Hosznia Ordynacka, Goraj, Hosznia Abramowska, Albinów Mały, Albinów Duży, Jędrzejówka, Majdan Abramowski, Średniówka.

a) na obszarze zagrożonym zakazuje się:

  • wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw, bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;
  • transportu świń po drogach publicznych lub prywatnych, z wyłączeniem dróg w gospodarstwach, bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;
  • organizowania targów, wystaw zwierząt oraz odłowów zwierząt łownych;

b) na obszarze zagrożonym nakazuje się:

  • oczyszczanie, odkażanie, a w koniecznych przypadkach także dezynsekcję środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu zwierząt, tusz, środków żywienia zwierząt, nawozów naturalnych lub przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie choroby;
  • zachowanie zasad higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się choroby, w szczególności odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące;
  • posiadaczom świń zgłaszanie właściwemu powiatowemu lekarzowi weterynarii miejsc, w których przebywają świnie;
  • niezwłoczne powiadomienie właściwego powiatowego lekarza weterynarii przez posiadaczy świń o wszystkich przypadkach padłych lub chorych świń w gospodarstwie;
  • oznakowanie obszaru poprzez umieszczenie na granicach obszaru przy drogach, ścieżkach dla pieszych oraz parkingach trwałych tablic z wyraźnym, czytelnym z odległości co najmniej 100 m napisem:

"AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ OBSZAR ZAGROŻONY"

 

Jesteśmy na FACEBOOKU

Szanowni Państwo uruchomiliśmy swój profil na portalu społecznościowym Facebook. Profil przeznaczony jest dla wszystkich, którzy mieszkają w gminie, bywają u nas, interesują się naszą okolicą. Jeżeli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi informacjami dotyczącymi gminy Goraj, zapraszamy do polubienia nas na facebooku. Fanpage dostępny jest – https://www.facebook.com/Gmina-Goraj-103620981053018/

 

Informacja Wójta Gminy Goraj

Wójt Gminy Goraj informuje, że podjęto przygotowania do rejonizacji upraw maku niskomorfinowego i konopi włóknistych pod zbiory w 2020r.

W związku z powyższym planowane uprawy maku i konopi włóknistych 2020 r. należy zgłosić do Urzędu Gminy w Goraju pokój nr 12 do dnia 21 października 2019 r. Uprawy maku i konopi włóknistych podlegają przepisom ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zgodnie z ustawą uprawa konopi włóknistych może być prowadzona na określonej powierzchni, w wyznaczonych regionach, na podstawie zezwolenia na uprawę, przy zastosowaniu materiału siewnego kategorii elitarny albo kategorii kwalifikowany w rozumieniu przepisów o nasiennictwie oraz dodatkowo: umowy kontraktacji, zawartej z podmiotem posiadającym zezwolenie Marszałka Województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu konopi włóknistych lub zobowiązania do przetworzenia konopi włóknistych we własnym zakresie na cele określone w art. 45ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Natomiast uprawa maku może być prowadzona na określonej powierzchni, w wyznaczonych rejonach, na podstawie zezwolenia na uprawę, przy zastosowaniu materiału siewnego kategorii elitarny albo kwalifikowany oraz dodatkowo umowy kontraktacji, zawartej z podmiotem posiadającym zezwolenie Marszałka na prowadzenie działalności w zakresie skupu maku.

 

Będzie nowe auto bojowe. Ministerstwo Sprawiedliwości dofinansuje samochód dla strażaków w Hoszni Ordynackiej

logo

Uroczyste podpisanie umowy na zakup średniego samochodu gaśniczego dla OSP w Hoszni Ordynackiej miało miejsce w czwartek 10 września 2019 r. Środki na nowoczesny wóz dla druhów ochotników pochodzić będą z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz budżetu Gminy Goraj.

Uroczystości odbyły się w Zespole Szkół w Goraju, Gospodarzem uroczystości był Wójt Gminy Goraj – Pan Antoni Łukasik, obecnością zaszczycił nas Pan Marcin Romanowski – Wiceminister Sprawiedliwości, który jest inicjatorem całego przedsięwzięcia, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju – st. bryg. Wiesław Krent. Obecni byli również Sekretarz Gminy Goraj - Zenon Głowala, radni gminy Goraj z Przewodniczącym – Stanisławem Kapicą, Komendant Gminny – Pan Jan Okuniewski oraz druhowie z OSP w Hoszni Ordynackiej z Prezesem – Panem Mirosławem Szewczakiem na czele. Za koordynację i realizację zadania odpowiedzialna jest – Pani Wioletta Kondrat – Inspektor ds. Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami.

Umowy również podpisali inni włodarze z naszego regionu:

Pan Andrzej Kozina – Wójt Gminy Turobin

Pan Roman Dziura – Burmistrz Józefowa

Pan Marzena Czubaj – Gancarz - Wójt Tomaszowa Lubelskiego

Pan Jerzy Lewczuk - Wójt Izbicy

Pan Adam Wal - Wójt Nielisza

Fundusz Sprawiedliwości, to pieniądze pochodzące od przestępców, z wyroków karnych, które mają służyć ofiarom przestępstw. Ochotnicze Straże Pożarne często pomagają ofiarom wypadków drogowych, a wypadki to przestępstwa, pokrzywdzeni w nich wymagają pomocy. W ten sposób pieniądze od przestępców bezpośrednio będą służyć pokrzywdzonym - powiedział Wiceminister Sprawiedliwości – Pan Marcin Romanowski. Kierowany przez Pana Wiceministra ministerialny Fundusz Sprawiedliwości udziela wsparcia osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

Dzięki Funduszowi Sprawiedliwości my wszyscy, użytkownicy dróg, będziemy mogli czuć się bezpiecznej. Wiadomo, że straż pożarna, to służba, która pierwsza reaguje we wszystkich przypadkach zagrożenia życia i zdrowia ludzi. Zdarzenia losowe, w tym wypadki, niestety mają często miejsce i to dzięki odpowiedniemu sprzętowi i oczywiście wyszkolonym strażakom w znacznej części udaje się je zwalczać - podkreślił Wójt – Pan Antoni Łukasik.

Do tej pory strażacy z OSP w Hoszni Ordynackiej dysponują dwoma samochodami ratowniczo – gaśniczymi : Lekki samochód ratowniczo – gaśniczy – FORD (2017r), samochód specjalny rozpoznawczo - ratowniczy SLRt NISSAN. Posiadanie nowoczesnego, średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego przez jednostkę OSP w Hoszni Ordynackiej jest priorytetem aby włączyć ją do KSRG. Dodatkowo należy dostosować jednostkę OSP do aktualnie zmieniających się zagrożeń, będących wynikiem rozwoju infrastruktury komunikacyjnej tj. wzrostem liczby nowych tras komunikacyjnych, rozwoju zabudowy mieszkaniowej, czy zachodzących zmian społeczno – gospodarczych na terenie Gminy Goraj. Potrzeby niesienia pomocy są ogromne, ale żeby te potrzeby były realizowane musi być do tego sprzęt. Cała wielka chęć niesienia pomocy i poświęcenie często nie wystarczy jeżeli nie ma do dyspozycji odpowiednich zasobów technicznych. Dlatego strażakom, którzy ratują zdrowie i życie mieszkańców zostały przekazane środki na ratowanie tych najcenniejszych dóbr, bo wiadomo, że do takich celów potrzebny jest sprzęt nowoczesny, który nie zawodzi, który zawsze wyjedzie na akcję. Dodatkowo należy wspomnieć, że to już trzecie dofinansowanie z Ministerstwa Sprawiedliwości dla jednostek z terenu Gminy Goraj a drugie w tym roku. Na początku października jednostki OSP z Goraja, Hoszni Ordynackiej oraz Kondrat otrzymały sprzęt ratowniczo – gaśniczy za kwotę 56 294,20 zł.

To bardzo wyczekiwana chwila, szczególnie przez druhów z OSP w Hoszni Ordynackiej, ponieważ od 2017r. starają się o włączenie do KSRG. Sytuacja zmienia nam się bardzo dynamicznie. Dochodzą nowe drogi, nowe ciągi komunikacyjne, pojawiają się zagrożenia naturalne takie jak burze, podtopienia, nawałnice, huragany. Oczywiście skutki wszystkich nieoczekiwanych zdarzeń są usuwane przez naszych ludzi, strażaków. Dlatego ten nowy wóz jest jak najbardziej potrzebny.

Nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy będzie spełniał najwyższe standardy. To pojazd z terenowym napędem na cztery koła, zbiornikiem wodnym o pojemności minimum 3 000 dm, zbiornikiem na pianę, dwustopniową autopompą, działkiem wodno-pianowym, masztem oświetleniowym, elektryczną wyciągarką i innym wyposażeniem typowym dla pojazdu straży pożarnej.

W imieniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Hoszni Ordynackiej składamy bardzo serdeczne podziękowania Wiceministrowi Sprawiedliwości – Panu Marcinowi Romanowskiemu za udzielone wsparcie.

Będzie nowe auto bojowe. Ministerstwo Sprawiedliwości dofinansuje samochód dla strażaków w Hoszni Ordynackiej
 

Strona 1 z 149

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Biznes.gov.pl

Moja Komenda

Zarejestruj swoje dziecko online

Kalendarium

Październik 2019
Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Organizacje pozarządowe

Urząd Gminy Goraj
23-450 Goraj
ul. Bednarska 1
tel: +48 84 685 80 02
fax: +48 84 685 81 18
e-mail: poczta@goraj.eurzad.eu
www.goraj.eu

Godziny pracy: pn. - pt 7:30 - 15:30

Liczba odwiedzin online

Naszą witrynę przegląda teraz 45 gości 
Dzisiaj24
Wczoraj91
Tydzień115
Miesiąc1370
Użytkowników ogółem144650

Wykluczenie cyfrowe

Wykluczenie cyfrowe

Projekty UE

Projekty UEProjekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.