Strona główna > Portal

“Miej w opiece Naród cały”- Uroczystości 11 listopada w Goraju

“Miej w opiece Naród cały...”- Uroczystości 11 listopada w Goraju. 11 listopad to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy co rok obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Mieszkańcy gminy Goraj również upamiętnili to święto wolności i miłości ojczyzny biorąc udział w uroczystościach przygotowanych na tę okoliczności odwołując się do wyższych wartości w momencie, gdy zagrożone są podstawowe wartości takie jak: rodzina, wspólnota narodowa i wiara katolicka.

Uroczystości odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy już w piątek 8 listopada w Przedszkolu Samorządowym w Goraju i Zespole Szkół w Goraju. Dzieci i młodzież tych placówek oświatowych o godz. 11.11 zaśpiewały 4 zwrotki hymnu Polskiego. Należy dodać że to już druga taka akcja. Śpiewanie hymnu to nie jedyna akcja, w jaką angażują się przedszkolaki, by świętować 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnie wykonują m. in. kotyliony i malują kolorowanki o tematyce narodowej. Od najmłodszych lat należy edukować i wychowywać dzieci w duchu patriotyzmu, aby wzrastały z poczuciem świadomości w jakim kraju się urodziły i ile ten kraj musiał przejść, byśmy wszyscy razem mogli żyć w wolnej Polsce. Szacunek do ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat, najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych rzeczy czy też wspólne celebrowanie świąt, nie tylko narodowych. Patriotyzm, to pojęcie kojarzy nam się bardzo poważnie: z honorem,  szacunkiem i miłością do Ojczyzny.

Kolejnym akcentem związanym z obchodami odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej gminie były „Ognie Niepodległości” zorganizowane przez Strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Goraju. W dniu 10 listopada o godz. 18.30 na placu parkingowym za kościołem  w Goraju zapłonęło ognisko dla uczczenia rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania Hymnu Narodowego po czym głos zabrali Starosta Biłgorajski – Andrzej Szarlip oraz Wójt Gminy Goraj – Pan Antoni Łukasik. Następnie obecni mieszkańcy rozpoczęli śpiew tradycyjnych pieśni żołnierskich i pieśni narodowych.

W dniu 11 listopada rozpoczęły się główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie. Przy akompaniamęcie Gminnej Orkiestry Dętej przeszliśmy spod Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju na Rynek 600 – lecia w Goraju gdzie zostały złożone wieńce i wszyscy razem odśpiewaliśmy hymn. Następnie wieńce złożono też pod tablicami przy dzwonnicy w Kościele św. Bartłomieja w Goraju. O godz. 9.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny. Tam też wysłuchaliśmy pięknego kazania dobitnie wyrażającego poczucie wdzięczności za odzyskanie wolności przez nasz kraj. Po mszy świętej wspólnie z Chórem Noster Parafii św. Bartłomieja w Goraju śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.

W uroczystościach udział wzięli Wójt Gminy Goraj – Pan Antoni Łukasik, pracownicy Urzędu Gminy, radni gminy Goraj na czele z Przewodniczącym Rady Gminy – Stanisławem Kapicą, sołtysi, nauczyciele i dyrektorzy Szkoły oraz uczniowie a także druhowie OSP. Szczególne podziękowania kieruje się w stronę strażaków za udział i zaangażowanie w tym dniu. Składamy również szczególne wyrazy podziękowania dla wszystkich mieszkańców, którzy włączyli się w ideę aktywnego świętowania naszej wolności.

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Biznes.gov.pl

Moja Komenda

Zarejestruj swoje dziecko online

Kalendarium

Sierpień 2020
Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Organizacje pozarządowe

Urząd Gminy Goraj
23-450 Goraj
ul. Bednarska 1
tel: +48 84 685 80 02
fax: +48 84 685 81 18
e-mail: poczta@goraj.eurzad.eu
www.goraj.eu

Godziny pracy: pn. - pt 7:30 - 15:30

Liczba odwiedzin online

Naszą witrynę przegląda teraz 27 gości 
Dzisiaj26
Wczoraj79
Tydzień105
Miesiąc616
Użytkowników ogółem173160

Wykluczenie cyfrowe

Wykluczenie cyfrowe

Projekty UE

Projekty UEProjekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.