Strona główna

Akcja szczepienia lisów

Komunikat Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii dotyczący szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

 

Na podstawie § 10.1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa  i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. z 2013r., poz. 1737) na terenie województwa lubelskiego w dniach 16 – 23 września 2014 roku zostanie przeprowadzona akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących metodą doustną

Szczepionka będzie zrzucana z samolotu w ilości 20 - 30 dawek na 1 km².

Zrzuty obejmą kompleksy leśne, pola, łąki z pominięciem terenów zabudowanych.

Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci stożkowatego krążka o wymiarach 30 mm x 9 mm, koloru brunatnego o intensywnym zapachu rybnym.

Osoba mająca kontakt ze szczepionką powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny.

Każdy kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do lekarza weterynarii.

Nie zaleca się organizacji polowań zbiorowych na terenach objętych szczepieniem w okresie 14 dni od daty wyłożenia szczepionki.

Psy należy trzymać na uwięzi, a koty w zamknięciu.

 

N i e   w o l n o   d o t y k a ć    s z c z e p i o n k i  !!!

 

Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii

Jerzy Zarzeczny

 

Informacja

dla hodowców trzody chlewnej dotycząca afrykańskiego pomoru świń:

 

Powiadomienie

o zamiarze przeprowadzenia uboju cieląt do szóstego miesiąca życia, owiec lub kóz w celu produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny.

 

Szanowni Rolnicy,

Hodowcy zwierząt gospodarskich

 

 

Mając na względzie bezpieczeństwo sanitarne kraju oraz bezwzględną konieczność dostosowania się do obowiązujących przepisów prawa przypominam o konieczności zgłaszania do Powiatowych Lekarzy Weterynarii zamiaru dokonania uboju zwierząt na terenie gospodarstwa w celu produkcji mięsa na użytek własny. Wzór powiadomienia jest dołączony do niniejszej ulotki.

Przypominam ponadto, że powstające przy uboju cieląt do 6 miesiąca życia, owiec i kóz uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego kategorii 1 (SRM) powinny być przekazane do zbiornicy lub zakładu utylizacyjnego kategorii 1. Do ubocznych produktów kategorii 1 zaliczamy:

w odniesieniu do bydła do 6 miesiąca życia:

- migdałki, jelita od dwunastnicy do odbytnicy oraz krezka bydła w każdym wieku.

w odniesieniu do owiec i kóz:

- czaszka zawierająca mózg i oczy, migdałki i rdzeń kręgowy zwierząt w wieku powyżej 12 miesięcy lub które mają stały siekacz wyrżnięty z dziąsła; oraz

- śledziona i jelito kręte zwierząt w każdym wieku.

Ponadto informuję, że przy składaniu powiadomienia o zamiarze dokonania uboju na terenie gospodarstwa cieląt, owiec i kóz będą wydawane bezpłatnie oznakowane czarne foliowe worki do przechowywania SRM.

W przypadku uboju trzody chlewnej należy pamiętać, że nie oczyszczony przewód pokarmowy powinien zostać przekazany do zakładu utylizacyjnego. W przypadku oczyszczenia przewodu pokarmowego treść jelit może służyć jako nawóz, natomiast wyczyszczone jelita stają się środkiem spożywczym i mogą być wykorzystane do produkcji żywności. Prawidłowość zagospodarowania ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego powstających w trakcie uboju zwierząt na własne potrzeby w gospodarstwie będzie kontrolowana przez Inspekcję Weterynaryjną.

Główny Lekarz Weterynarii

Marek Pirsztuk

Wniosek

 

Obwieszczenie

Wójta Gminy Goraj o okręgach wyborczych utworzonych dla wyboru Rady Gminy Goraj, ich numerach i granicach, liczbie radnych wybieranych w okręgu wyborczym oraz siedzibie Gminnej Komisji Wyborczej w Goraju.

 

 

 

Dożynki Powiatowe w Aleksandrowie

Gorajski akcent na dożynkach powiatowych

W tym roku dożynki powiatowe odbyły się 24 sierpnia  w Aleksandrowie. Gminę Goraj reprezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Zagród w składzie: Grażyna Różańska,Wiesława Marczak, Wiesława Jargieło, Czesława Pikul, Maria Próchno, Anna Rożek i Bogumiła Urbaś z muzykantem Stanisławem Kowalem.

Tradycyjnie dożynki rozpoczęły się korowodem z wieńcami. W Aleksandrowie przyjęty jest zwyczaj prezentowania grup wieńcowych na wozach ozdobionych kwiatami i gałązkami drzew. Poszczególne delegacje prezentują się nie tylko od strony wizualnej, ale również śpiewają, grają na instrumentach i rzucają cukierkami w stronę mieszkańców Aleksandrowa, których mijają po drodze. Z racji dożynek powiatowych wszystkie gminy biorące udział w uroczystościach miały za zadanie zaprezentować się na wozie jadąc przez cały Aleksandrów do amfiteatru, który znajduje się na polanie Górecko-Dąbrowa. Po przybyciu na miejsce poszczególne delegacje gminne złożyły wieńce na ołtarzu. Zebranych gości powitał gospodarz dożynek Wójt Gminy Aleksandrów: Józef Biały.  Po oficjalnych powitaniach na polanie odbyła się msza święta dziękczynna, którą odprawiał ks. Leszek Oberda, proboszcz aleksandrowskiej parafii, wspólnie z ks. Tadeusz Sochanem. Podczas dożynek wystąpił: Ludowy Zespół Aleksandrowiacy, Zespół Folkowy "Podkowa", Zespół tańca Ludowego "Tanew", Kapela Ludowa "Krążałka". Gwiazdą wieczoru był cygański zespół Don Vasyl.

Oprócz osób z Zagród gminę Goraj prezentowali również:  Marta Miszczak- dyrektor GOK, Stanisław Kapica- Przewodniczący Rady Gminy Goraj, Władysław Szara- Wiceprzewodniczący Rady Gminy Goraj i Zenon Głowala- Sekretarz Gminy Goraj.

 

View the embedded image gallery online at:
http://goraj.eu/index.php?limitstart=512#sigFreeId672dd18a35

 

Ogłoszenie

 

Zarządzenie Wójta Gminy Goraj

w sprawie ogłoszenia wyników otwartego konkursu ofert na realizacje w okresie 01.09.2014 - 31.12.2014 zadania publicznego z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.

 

 

Przypomnienie

 

Strona 65 z 73

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Biznes.gov.pl

Moja Komenda

Zarejestruj swoje dziecko online

Kalendarium

Wrzesień 2019
Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Organizacje pozarządowe

Urząd Gminy Goraj
23-450 Goraj
ul. Bednarska 1
tel: +48 84 685 80 02
fax: +48 84 685 81 18
e-mail: poczta@goraj.eurzad.eu
www.goraj.eu

Godziny pracy: pn. - pt 7:30 - 15:30

Liczba odwiedzin online

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 
Dzisiaj4
Wczoraj44
Tydzień465
Miesiąc1317
Użytkowników ogółem142706

Wykluczenie cyfrowe

Wykluczenie cyfrowe

Projekty UE

Projekty UEProjekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.