Strona główna

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych (pdf)

 

Program priorytetowy "Czyste powietrze"

 

l

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie rozpoczął nabór wniosków o dofinansowanie w ramach ogólnokrajowego Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Wnioski mogą składać właścicieli nieruchomości położonych na terenie województwa lubelskiego.

Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększą domowy budżet, dzięki oszczędnościom finansowym.

Wychodząc naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu ze strony mieszkańców województwa lubelskiego Programem Priorytetowym „Czyste powietrze”, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie uruchomił Biuro Czyste Powietrze, w którym będą udzielane szczegółowe informacje nt. możliwości uzyskania dofinansowania w ramach Programu.

Tym samym informujemy, że od dnia 5 listopada br. osoby zainteresowane dofinansowaniem do wymiany źródła ciepła i docieplenia jednorodzinnych budynków mieszkalnych mogą uzyskać osobiście informacje nt. Programu Priorytetowego „Czyste powietrze” wyłącznie w Biurze Czystego Powietrza pod adresem: Lublin, Aleja Kraśnicka 31, lok. 302 (piętro 3), w godz. 9:00 – 13:30. Pytania, wątpliwości i trudności dotyczące Programu Czyste Powietrze można zgłaszać pod numerami telefonów:(81) 503 00 08, (81) 503 00 30 lub (81) 503 01 04.

Ponadto wszelkie niezbędne informacje dostępne są również na stronie internetowej WFOŚiGW w Lublinie pod adresem www.wfos.lublin.pl/czyste-powietrze.

 

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Obchody 100 rocznicy Narodowego Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Goraju

11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości – to święto wszystkich Polaków, dzień, w którym łączymy się by dzielić się radością i dumą z ogromnego sukcesu sprzed 100 lat, staliśmy się niepodległym państwem. To okazja, żeby podziękować za to Bogu!

W przeddzień uroczystości 11 listopada w  Goraju po raz pierwszy organizowane było Ognisko Patriotyzmu przy którym spotkali się mieszkańcy. Uroczystość organizowali strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Goraju. Podczas wspólnego śpiewu najpiękniejszych pieśni patriotycznych, przy żarze prawdziwego ognia rozpaliły się  serca miłością do Ojczyzny.

View the embedded image gallery online at:
http://goraj.eu/index.php?limitstart=5#sigFreeId0d11e2def8

Oficjalna część obchodów Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła się w niedzielne przedpołudnie 11 listopada 2018 roku uroczystą defiladą pod pomnik na rynku w Goraju w której uczestniczyły władze gminne,  mieszkańcy, delegacje strażaków ze sztandarami, dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół w Goraju, młodzież szkolna oraz koła gospodyń wiejskich i stowarzyszeń. Tam złożono wieńce w hołdzie naszym lokalnym bohaterom. W tej szczególnie podniosłej uroczystości wzięło udział rekordowo dużo osób, co jeszcze bardziej podniosło rangę obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości.

Następnie została odprawiona msza święta w intencji ojczyzny, którą koncelebrowali ks. Tadeusz Bastrzyk i ks. Wojciech Iwanicki. W homilii ks. Wojciech zachęcał do modlitwy o przemianę polskich serc, wyraził nadzieję, że podejmowane przez Polaków wysiłki nie pójdą na marne i że tęsknota za wolną Ojczyzną, od pokoleń wpisała się w nasze serca. We Mszy św. wzięły udział władze gminne na czele z Wójtem - Panem Antonim Łukasikiem, przewodniczącym Rady Gminy – Stanisławem Kapicą, samorządowcy, przedstawiciele  organizacji i stowarzyszeń działających w Goraju, środowiska szkolne i kulturalne. Licznie zaprezentowały się poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych oraz pięknie ubrane w stroje ludowe panie z kół gospodyń i stowarzyszeń zarówno z terenu gminy Goraj, jak też Parafii Goraj. Uroczystości w kościele uświetniła Orkiestra Dęta oraz chór Parafialny  „NOSTER” , który zaprezentował pieśni patriotycznie.

Po Mszy św. dalsza część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół w Goraju. Rozpoczęto ją ciepłym poczęstunkiem, następnie rozpoczęła się uroczysta akademia, odśpiewano hymn, nie zabrakło uroczystych przemówień i  wystąpień. Wójt Antoni Łukasik w swoim wystąpieniu przedstawił rys historyczny administracji w Gminie Goraj, przypomniał o naszych lokalnych bohaterach którzy przez swoją działalności społeczną mieli wpływ na zmiany i rozwój naszej gminy. Na koniec swojego wystąpienia  Wójt  przytoczył słowa naszego wielkiego rodaka – świętego Jana Pawła II skierowane do nas w liście z okazji 25 rocznicy pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny:

„Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”.

Ojczyzna – to wielki zbiorowy obowiązek, jednocześnie stwierdzający, że współczesny patriotyzm polega nie tylko na kultywowaniu pamięci bohaterskich przodków czy pamiętaniu o kolejnych rocznicach z historii Polski, ale przede wszystkim na byciu dobrym człowiekiem i obywatelem. Bycie patriotą to również życie w zgodzie z takimi wartościami, jak: dobro, prawda, honor, uczciwość, czy sprawiedliwość.

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości skłania nas do refleksji nad patriotyzmem. Uroczystości te łączą Polaków mieszkających w kraju i na uchodźctwie.

Ducha patriotyzmu Polaków podtrzymują solidne korzenie.

 

Prognoza pogody dla woj. lubelskiego

Prognoza pogody dla woj. lubelskiego (PDF)

 

Informacja z przebiegu konsultacji dotyczących projektu uchwały Rady Gminy Goraj w sprawie uchwalenia "Programu Gminy Goraj z organizacjami pozarządowymi na 2019 rok"

Informacja z przebiegu konsultacji dotyczących projektu uchwały Rady Gminy Goraj w sprawie uchwalenia "Programu Gminy Goraj z organizacjami pozarządowymi na 2019 rok" (PDF)

 

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 63

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 63 (PDF)

 

"OGNIE NIEPODLEGŁOŚCI" W GORAJU

o

Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców w sobotę 10 listopada 2018r. na plac targowy, przy rzece Biała Łada gdzie o godz. 21.00 zapłoną Ognie Niepodległości. Akcja organizowana jest w całym Województwie Lubelskim. Inicjatorem akcji jest Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej – Komenda Okręgu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Lublinie.

Rozpoczynamy o godzinie 21.00, w programie:

  • rozpalenie Ogni Niepodległości,
  • odśpiewanie Hymnu Państwowego,
  • odczytanie Odezwy Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości,
  • wspólne śpiewanie pieśni Patriotycznych.

Organizatorzy tego niekonwencjonalnego wydarzenia w Goraju zachęcają, aby wszyscy chętni przyszli wieczorem na plac targowy i wyśpiewali przy prawdziwym ogniu swoje przywiązanie do tradycji niepodległościowej.

Wójt Gminy Goraj
/-/ Antoni Łukasik
 

11

 

Strona 1 z 55

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Moja Komenda

Zarejestruj swoje dziecko online

Kalendarium

Grudzień 2018
Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Organizacje pozarządowe

Urząd Gminy Goraj
23-450 Goraj
ul. Bednarska 1
tel: +48 84 685 80 02
fax: +48 84 685 81 18
e-mail: poczta@goraj.eurzad.eu
www.goraj.eu

Godziny pracy: pn. - pt 7:30 - 15:30

Liczba odwiedzin online

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 
Dzisiaj83
Wczoraj51
Tydzień83
Miesiąc631
Użytkowników ogółem124241

Wykluczenie cyfrowe

Wykluczenie cyfrowe

Projekty UE

Projekty UEProjekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.