Strona główna

Powiadomienie

o zamiarze przeprowadzenia uboju cieląt do szóstego miesiąca życia, owiec lub kóz w celu produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny.

 

Szanowni Rolnicy,

Hodowcy zwierząt gospodarskich

 

 

Mając na względzie bezpieczeństwo sanitarne kraju oraz bezwzględną konieczność dostosowania się do obowiązujących przepisów prawa przypominam o konieczności zgłaszania do Powiatowych Lekarzy Weterynarii zamiaru dokonania uboju zwierząt na terenie gospodarstwa w celu produkcji mięsa na użytek własny. Wzór powiadomienia jest dołączony do niniejszej ulotki.

Przypominam ponadto, że powstające przy uboju cieląt do 6 miesiąca życia, owiec i kóz uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego kategorii 1 (SRM) powinny być przekazane do zbiornicy lub zakładu utylizacyjnego kategorii 1. Do ubocznych produktów kategorii 1 zaliczamy:

w odniesieniu do bydła do 6 miesiąca życia:

- migdałki, jelita od dwunastnicy do odbytnicy oraz krezka bydła w każdym wieku.

w odniesieniu do owiec i kóz:

- czaszka zawierająca mózg i oczy, migdałki i rdzeń kręgowy zwierząt w wieku powyżej 12 miesięcy lub które mają stały siekacz wyrżnięty z dziąsła; oraz

- śledziona i jelito kręte zwierząt w każdym wieku.

Ponadto informuję, że przy składaniu powiadomienia o zamiarze dokonania uboju na terenie gospodarstwa cieląt, owiec i kóz będą wydawane bezpłatnie oznakowane czarne foliowe worki do przechowywania SRM.

W przypadku uboju trzody chlewnej należy pamiętać, że nie oczyszczony przewód pokarmowy powinien zostać przekazany do zakładu utylizacyjnego. W przypadku oczyszczenia przewodu pokarmowego treść jelit może służyć jako nawóz, natomiast wyczyszczone jelita stają się środkiem spożywczym i mogą być wykorzystane do produkcji żywności. Prawidłowość zagospodarowania ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego powstających w trakcie uboju zwierząt na własne potrzeby w gospodarstwie będzie kontrolowana przez Inspekcję Weterynaryjną.

Główny Lekarz Weterynarii

Marek Pirsztuk

Wniosek

 

Obwieszczenie

Wójta Gminy Goraj o okręgach wyborczych utworzonych dla wyboru Rady Gminy Goraj, ich numerach i granicach, liczbie radnych wybieranych w okręgu wyborczym oraz siedzibie Gminnej Komisji Wyborczej w Goraju.

 

 

 

Dożynki Powiatowe w Aleksandrowie

Gorajski akcent na dożynkach powiatowych

W tym roku dożynki powiatowe odbyły się 24 sierpnia  w Aleksandrowie. Gminę Goraj reprezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Zagród w składzie: Grażyna Różańska,Wiesława Marczak, Wiesława Jargieło, Czesława Pikul, Maria Próchno, Anna Rożek i Bogumiła Urbaś z muzykantem Stanisławem Kowalem.

Tradycyjnie dożynki rozpoczęły się korowodem z wieńcami. W Aleksandrowie przyjęty jest zwyczaj prezentowania grup wieńcowych na wozach ozdobionych kwiatami i gałązkami drzew. Poszczególne delegacje prezentują się nie tylko od strony wizualnej, ale również śpiewają, grają na instrumentach i rzucają cukierkami w stronę mieszkańców Aleksandrowa, których mijają po drodze. Z racji dożynek powiatowych wszystkie gminy biorące udział w uroczystościach miały za zadanie zaprezentować się na wozie jadąc przez cały Aleksandrów do amfiteatru, który znajduje się na polanie Górecko-Dąbrowa. Po przybyciu na miejsce poszczególne delegacje gminne złożyły wieńce na ołtarzu. Zebranych gości powitał gospodarz dożynek Wójt Gminy Aleksandrów: Józef Biały.  Po oficjalnych powitaniach na polanie odbyła się msza święta dziękczynna, którą odprawiał ks. Leszek Oberda, proboszcz aleksandrowskiej parafii, wspólnie z ks. Tadeusz Sochanem. Podczas dożynek wystąpił: Ludowy Zespół Aleksandrowiacy, Zespół Folkowy "Podkowa", Zespół tańca Ludowego "Tanew", Kapela Ludowa "Krążałka". Gwiazdą wieczoru był cygański zespół Don Vasyl.

Oprócz osób z Zagród gminę Goraj prezentowali również:  Marta Miszczak- dyrektor GOK, Stanisław Kapica- Przewodniczący Rady Gminy Goraj, Władysław Szara- Wiceprzewodniczący Rady Gminy Goraj i Zenon Głowala- Sekretarz Gminy Goraj.

 

View the embedded image gallery online at:
http://goraj.eu/index.php?limitstart=340#sigFreeId672dd18a35

 

Ogłoszenie

 

Zarządzenie Wójta Gminy Goraj

w sprawie ogłoszenia wyników otwartego konkursu ofert na realizacje w okresie 01.09.2014 - 31.12.2014 zadania publicznego z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.

 

 

Przypomnienie

 

Zarządzenie Wójta Gminy Goraj

Zarządzenie Wójta Gminy Goraj w sprawie ogłoszenia wyników otwartego konkursu ofert na realizację w 2014r. zadania publicznego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

 

Zarządzenie Wójta Gminy Goraj

Zarządzenie Wójta gminy Goraj w sprawie powołania komisji konkursowej w celu opiniowania ofert na realizacje zadania publicznego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w Gminie Goraj w 2014r.

 

 

Strona 43 z 51

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Moja Komenda

Zarejestruj swoje dziecko online

Kalendarium

Wrzesień 2018
Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Organizacje pozarządowe

Urząd Gminy Goraj
23-450 Goraj
ul. Bednarska 1
tel: +48 84 685 80 02
fax: +48 84 685 81 18
e-mail: poczta@goraj.eurzad.eu
www.goraj.eu

Godziny pracy: pn. - pt 7:30 - 15:30

Liczba odwiedzin online

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 
Dzisiaj58
Wczoraj86
Tydzień216
Miesiąc1570
Użytkowników ogółem119025

Wykluczenie cyfrowe

Wykluczenie cyfrowe

Projekty UE

Projekty UEProjekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.