Strona główna

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Obchody 100 rocznicy Narodowego Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Goraju

11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości – to święto wszystkich Polaków, dzień, w którym łączymy się by dzielić się radością i dumą z ogromnego sukcesu sprzed 100 lat, staliśmy się niepodległym państwem. To okazja, żeby podziękować za to Bogu!

W przeddzień uroczystości 11 listopada w  Goraju po raz pierwszy organizowane było Ognisko Patriotyzmu przy którym spotkali się mieszkańcy. Uroczystość organizowali strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Goraju. Podczas wspólnego śpiewu najpiękniejszych pieśni patriotycznych, przy żarze prawdziwego ognia rozpaliły się  serca miłością do Ojczyzny.

View the embedded image gallery online at:
http://goraj.eu/index.php?limitstart=10#sigFreeId0d11e2def8

Oficjalna część obchodów Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła się w niedzielne przedpołudnie 11 listopada 2018 roku uroczystą defiladą pod pomnik na rynku w Goraju w której uczestniczyły władze gminne,  mieszkańcy, delegacje strażaków ze sztandarami, dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół w Goraju, młodzież szkolna oraz koła gospodyń wiejskich i stowarzyszeń. Tam złożono wieńce w hołdzie naszym lokalnym bohaterom. W tej szczególnie podniosłej uroczystości wzięło udział rekordowo dużo osób, co jeszcze bardziej podniosło rangę obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości.

Następnie została odprawiona msza święta w intencji ojczyzny, którą koncelebrowali ks. Tadeusz Bastrzyk i ks. Wojciech Iwanicki. W homilii ks. Wojciech zachęcał do modlitwy o przemianę polskich serc, wyraził nadzieję, że podejmowane przez Polaków wysiłki nie pójdą na marne i że tęsknota za wolną Ojczyzną, od pokoleń wpisała się w nasze serca. We Mszy św. wzięły udział władze gminne na czele z Wójtem - Panem Antonim Łukasikiem, przewodniczącym Rady Gminy – Stanisławem Kapicą, samorządowcy, przedstawiciele  organizacji i stowarzyszeń działających w Goraju, środowiska szkolne i kulturalne. Licznie zaprezentowały się poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych oraz pięknie ubrane w stroje ludowe panie z kół gospodyń i stowarzyszeń zarówno z terenu gminy Goraj, jak też Parafii Goraj. Uroczystości w kościele uświetniła Orkiestra Dęta oraz chór Parafialny  „NOSTER” , który zaprezentował pieśni patriotycznie.

Po Mszy św. dalsza część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół w Goraju. Rozpoczęto ją ciepłym poczęstunkiem, następnie rozpoczęła się uroczysta akademia, odśpiewano hymn, nie zabrakło uroczystych przemówień i  wystąpień. Wójt Antoni Łukasik w swoim wystąpieniu przedstawił rys historyczny administracji w Gminie Goraj, przypomniał o naszych lokalnych bohaterach którzy przez swoją działalności społeczną mieli wpływ na zmiany i rozwój naszej gminy. Na koniec swojego wystąpienia  Wójt  przytoczył słowa naszego wielkiego rodaka – świętego Jana Pawła II skierowane do nas w liście z okazji 25 rocznicy pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny:

„Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”.

Ojczyzna – to wielki zbiorowy obowiązek, jednocześnie stwierdzający, że współczesny patriotyzm polega nie tylko na kultywowaniu pamięci bohaterskich przodków czy pamiętaniu o kolejnych rocznicach z historii Polski, ale przede wszystkim na byciu dobrym człowiekiem i obywatelem. Bycie patriotą to również życie w zgodzie z takimi wartościami, jak: dobro, prawda, honor, uczciwość, czy sprawiedliwość.

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości skłania nas do refleksji nad patriotyzmem. Uroczystości te łączą Polaków mieszkających w kraju i na uchodźctwie.

Ducha patriotyzmu Polaków podtrzymują solidne korzenie.

 

Prognoza pogody dla woj. lubelskiego

Prognoza pogody dla woj. lubelskiego (PDF)

 

Informacja z przebiegu konsultacji dotyczących projektu uchwały Rady Gminy Goraj w sprawie uchwalenia "Programu Gminy Goraj z organizacjami pozarządowymi na 2019 rok"

Informacja z przebiegu konsultacji dotyczących projektu uchwały Rady Gminy Goraj w sprawie uchwalenia "Programu Gminy Goraj z organizacjami pozarządowymi na 2019 rok" (PDF)

 

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 63

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 63 (PDF)

 

"OGNIE NIEPODLEGŁOŚCI" W GORAJU

o

Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców w sobotę 10 listopada 2018r. na plac targowy, przy rzece Biała Łada gdzie o godz. 21.00 zapłoną Ognie Niepodległości. Akcja organizowana jest w całym Województwie Lubelskim. Inicjatorem akcji jest Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej – Komenda Okręgu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Lublinie.

Rozpoczynamy o godzinie 21.00, w programie:

  • rozpalenie Ogni Niepodległości,
  • odśpiewanie Hymnu Państwowego,
  • odczytanie Odezwy Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości,
  • wspólne śpiewanie pieśni Patriotycznych.

Organizatorzy tego niekonwencjonalnego wydarzenia w Goraju zachęcają, aby wszyscy chętni przyszli wieczorem na plac targowy i wyśpiewali przy prawdziwym ogniu swoje przywiązanie do tradycji niepodległościowej.

Wójt Gminy Goraj
/-/ Antoni Łukasik
 

11

 

11

 

Bezpłatna mammografia

dla Pań w wieku od 50 do 69 lat.

Zapraszamy 30 listopada (piątek) 2018 r. godz.: 8:00-12:00.
Parking Zespołu Szkół w Goraju, ul. Bednarska 8, 23-450 Goraj

Mammobus tel.: 723 351 002
Rejestracja tel.: 723 351 002

Pełna treść ogłoszenia (pdf)

 

Strona 2 z 55

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Moja Komenda

Zarejestruj swoje dziecko online

Kalendarium

Grudzień 2018
Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Organizacje pozarządowe

Urząd Gminy Goraj
23-450 Goraj
ul. Bednarska 1
tel: +48 84 685 80 02
fax: +48 84 685 81 18
e-mail: poczta@goraj.eurzad.eu
www.goraj.eu

Godziny pracy: pn. - pt 7:30 - 15:30

Liczba odwiedzin online

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 
Dzisiaj47
Wczoraj53
Tydzień47
Miesiąc1100
Użytkowników ogółem124710

Wykluczenie cyfrowe

Wykluczenie cyfrowe

Projekty UE

Projekty UEProjekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.